Kvalitné spoločenské hry nie sú len príjemným využitím voľného času. Majú potenciál rozvíjať rôzne vlastnosti, schopnosti a vzťahy medzi hráčmi. Ak hrajú hry rodičia so svojimi deťmi, je to pre nich veľká príležitosť. Ako si nájsť vhodnú hru? Treba poriadne hľadať. Niekoľko tipov ponúkame v spolupráci s Ihryskom aj my.

 

aktivity deti obrazok

 

Activity Deti

(počet hráčov: 2-8, vek: od 2, trvanie: 10 min., zameranie: aktívny čas s dieťaťom)

Detská verzia obľúbenej a populárnej hry ACTIVITY rozvíja fantáziu a schopnosť vyjadrovať sa už u detí v predškolskom veku. Karty obsahujú obrázky, takže si hru môžu smelo zahrať aj deti, ktoré ešte nepoznajú písmená a nevedia čítať. Hra ACTIVITY Deti naviac ob

sahuje niekoľko variácií hry. Pokiaľ daný pojem hráči uhádnu, môže slon (figúrka) postúpiť na najbližšie políčko vo farbe stopy zobrazenej na zadnej strane karty. Hráči môžu medzi sebou súťažiť, alebo sa spoločne snažiť dobehnúť slonom na koniec pralesa.

 

 

dobble obrazok

 Dobble

(počet hráčov: 2-8, vek: od 6, trvanie: 10 min., zameranie: postreh)

Dobble je skvelá postrehová hra s jednoduchými pravidlami. Plechová škatuľka obsahuje 55 kruhových kariet. Na každej karte je osem odlišných a rôzne veľkých obrázkov. Každé dve karty majú práve jeden z obrázkov rovnaký. Základným princípom hry Dobble je čo najrýchlejšie tento obrázok nájsť. Vyskúšať môžete postupne hneď 5 variantov hry.

 

 

hod si a hraj obrazokHoď si a hraj - Moja prvá hra 

(počet hráčov: 2-8, vek: od 2, trvanie: 10 min., zameranie: spoločná aktivita s dieťaťom)

Prvá hra vytvorená špeciálne pre tie najmenšie deti. Je to jednoduchá hra, pri ktorej nikto nevyhráva a pri ktorej sa spoločne so svojím dieťaťom pobavíte a zasmejete!  Povzbudíte tým detskú kreativitu a užijete si veľa zábavy! Učí deti rozoznávať farby, počítať, napodobňovať zvieratá, ukazovať časti tela, predvádzať rôzne činnosti a emócie. 

 

 

korytnacky obrazokKorytnačky

(počet hráčov: 2-5, vek: od 5, trvanie: 20 min., zameranie: medzigeneračná, taktické myslenie)

Jedna z najkrajších detských hier - jednoduché pravidlá, svižná hra a nápaditý nápad (aj dva). Nejde totiž o obyčajné preteky s hádzaním kociek a jednoducho dúfaním, že vám padne lepšie, než iným. Vyhráva korytnačka, ktorá sa prvá dostane k šalátu. Pohybujete nimi však pomocou ľahko zrozumiteľných kariet (červená jedna dopredu, ľubovoľná dozadu, posledná o dve dopredu,...). Zároveň netušíte, kto je ktorá korytnačka (každý si na začiatku iba tajne vylosuje tú svoju a všetko sa prezradí až na konci) - pohybujete teda aj korytnačkami ostatných. No a do tretice: ak má skončiť korytnačka na políčku, kde už nejaká stojí, nepostavíte ju vedľa nej, ale na ňu. Tvoria sa tak stĺpčeky korytnačiek a keď sa hýbe spodná, zvezie so sebou aj ostatné na nej...

 

 

kralik kuk obrazokKrálik Kuk

(počet hráčov: 1, vek: od 2, trvanie: 10 min., zameranie: hlavolam)

Králik Kuk je detský logický hlavolam pre 1 hráča z radu SMART games pre najmenšie deti. V krabici nájdete tri veľké drevené diely, roztomilého králika a 60 zaujímavých logických úloh. Stojí králik na červenom, na žltom alebo na modrom diely? A pozerá sa cez kruh, alebo cez hviezdičku? S králikom Kukom deti objavujú úžasný svet trojrozmerného priestoru. Deti si môžu precvičiť pojmy ako nad/pod, vnútri/vonku, skryté/viditeľné, dole/hore, pred/za atď.

 

 

magicky labyrint obrazok

Magický labyrint

(počet hráčov: 2-4, vek: od 6, trvanie: 20 min., zameranie: pamäť)

Krásna detská a rodinná hra, v ktorej záleží na pamäti, taktike a aj šťastí. Zaujímavý mechanizmus bol odmenený cenami vo viacerých krajinách.
Pod povrchom je skrytá sieť drevených dielikov, zábran. Z vrecúška sa vytiahne jeden zo symbolov hracej plochy a hráči sa k nemu snažia dostať figúrkami. Tie majú zo spodnej strany guľôčku a v sebe magnet. Ak sa chcete pohnúť na ploche niekam, kde pod ňou stojí v ceste zábrana, guľôčka padne a musíte začínať odznova. Pamätať si rozmiestnenie dielikov je kľúčové (pre každú hru je možné rozostaviť ich inak).

 

 

 

ovocny sad obrazok

Ovocný sad

(počet hráčov: 2-8, vek: od 3, trvanie: 10 min., zameranie: spolupráca)

Zrelé, lákavé čerešne, višne, šťavnaté jablká, sladučké hrušky a obrovské slivky visia na stromoch. Pahltný krkavec vie, že ovocie je zrelé. Preto musia byť plody záhrady rýchlo obrané, skôr ako ich havran odnesie.
Zábavná kooperatívna hra pre malých maškrtníkov.

 

 

pribehy z kociek obrazok

Príbehy z kociek

(počet hráčov: 1-8, vek: od 6, trvanie: 15 min., zameranie: fantázia, vyjadrovanie sa)

Príbehy z kociek je hra, ktorej základom sú klasické šesťstenné kocky, ktoré ale majú miesto bodiek (resp. číslic) rôzne obrázky - každá kocka iná. Kociek je deväť a sú, čo spolu dá 54 obrázkov (vyše 10 miliónov rôznych kombinácií), podľa ktorých hráči hovoria príbeh. Hrať môžete sami nebo v ľubovoľne veľkej skupine hráčov.

 

 

speed cups obrazok

 

Speed Cups

(počet hráčov: 2-4, vek: od 6, trvanie: 20 min., zameranie: postreh, šikovnosť)

Vtipná a zábavná nová postrehová hra. Na stôl medzi hráčov jeden z nich vykladá karty a podľa obrázka sa všetci snažia usporiadať svoje plastové poháriky tak, aby poradie farieb zodpovedalo obrázku. A ešte aj musia postrehnúť, či dávať poháriky na seba alebo vedľa seba.

 

 

tier auf tier obrazok

 

Tier auf tier (Zviera na zviera)

(počet hráčov: 2-4, vek: od 5, trvanie: 15 min., zameranie: šikovnosť, motorika)

Krokodíl sa snaží pokojne preplávať oceán: Čo sa však nestane? Vy aj ostatní hráči ovládate niekoľko iných zvierat, ktoré sa tiež vydávajú na plavbu oceánom a kopia sa milému krokodílovi na chrbáte. Po každom pridaní zvieratka sa krokodíl musí pootočiť. A zároveň ešte dávať pozor na žraloka, čo pláva okolo. Kto prvý umiestni na chrbát krokodíla všetky svoje zvieratká, vyhráva!

 

 

TikTakBumJunior obrazok

Tik tak bum Junior

(počet hráčov: 2-12, vek: od 5, trvanie: 10 min., zameranie: slovná zásoba, pohotovosť)

Zábavná slovná hra určená hlavne pre predškolákov. Môžete ju ale rovnako dobre použiť aj na precvičenie slovnej zásoby z cudzích jazykov. Obrázky na kartách určujú tému daného kola. Karty obsahujú aj český, slovenský, anglický a nemecký názov témy.
Hráč, ktorý je na ťahu musí rýchlo povedať vhodné slovo, súvisiace s danou kartou a odovzdať bombu ďalej, skôr ako vybuchne. Bomba vybuchuje v náhodnom čase v rozmedzí 10 až 60 sekúnd od spustenia. Kto nazbiera najmenej kartičiek, vyhráva.

 

 

v kocke svet obrazok

V kocke! Svet

(počet hráčov: 1-8, vek: od 8, trvanie: 10 min., zameranie: pamäť, vedomosti)

Desaťminútová hra na precvičenie pamäti, pozornosti a vedomostí. Cieľom hry je nazbierať za desať minút čo najviac kariet. Hra veľmi dobre kompenzuje vekový rozdiel medzi rodičmi a deťmi. Exitujú variácie na rôzne témy a aj obrázkový variant pre najmenších.

 

 

 

 

zachranari

 

Záchranári

(počet hráčov: 1-6, vek: od 10, trvanie: 45 min., zameranie: spolupráca, stratégia)

Hra plná atmosféry - v roli požiarnikov zachraňujete obyvateľov horiaceho domu. Hráte ako tím, buď všetci vyhráte alebo... v každom prípade pozor na bleskovo sa šíriaci oheň! Hra ponúka jedinečnú príležitosť prežívať spoločne naplno rôzne emócie od napätia, neistoty, váhania, až po sklamanie či radosť na konci. Druh pocitov nie je dôležitý, podstatné je, že ich celá rodina prežíva spolu!

 

 

 

Zooloretto obrazok

Zooloretto

(počet hráčov: 2-5, vek: od 8, trvanie: 45 min., zameranie: stratégia, medzigeneračná)

Stolná spoločenská hra postavená na mechanizme kartovej hry Coloretto. Má jednoduché pravidlá, krásne kartičky zvieratiek. Staňte sa riaditeľom vlastnej Zoo a zháňajte zvieratá do jednotlivých výbehov, prenajímajte stánky a dohodujte výmenu zvierat, ktoré nechcete.

 

 

 

zoowaboo plt plna zvierat obrazok

ZooWaboo – Plť plná zvierat

(počet hráčov: 2-4, vek: od 5, trvanie: 20 min., zameranie: spolupráca, odhad, šikovnosť)

Šikovnosť rúk, odhad, predstavivosť a spolupráca sú dôležité pri hraní ZooWaboo – Plte plnej zvierat. V strede stola leží plť a okolo náhodne vybrané drevené zvieratká. Hráči tajne odhadujú, či sa ich podarí zmestiť do plte. Ak sa zhodnú, pribudne ďalšie zvieratko. Ak sa nezhodnú, tí, ktorí tvrdili, že sa zvieratká v plti dajú zachrániť, majú minútu na to, aby spolu zvieratká do plte naozaj zmestili.

 

 

V Ihrysku nájdete neúrekom ďalších hier, ale aj dobrú radu, ako si hru vybrať a ako ju hrať.